PROBLÉMY A STRASTI NEFORMÁLNĚ PEČUJÍCÍCH

Věděli jste, že v ČR zabezpečováno neformálními pečovateli 70-90 % dlouhodobé péče (zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky).  Většinu (cca 4/5) neformálně pečujících tvoří rodinní příslušníci. Téměř 2/3 rodinných pečovatelů tvoří ženy většinou pečující o své blízké příbuzné (rodiče nebo partnery).

Neinstitucionalizovaná domácí péče má mnoho pozitivních dopadů pro „závislé“ členy rodiny (kromě individuální péče nabízí také pocit bezpečí a pohody), to vše ovšem za cenu psychické i fyzické zátěže pro pečujícího. Ze statistik vyplývá, že neformální péči většinou zabezpečují o osoby, které v této oblasti nemají žádnou kvalifikaci. Osoby, které se potýkají s nedostatkem odborných znalostí (přístup ke kurzům je omezen mj. i z finančních důvodů), na počátku mají minimum potřebných informací či zkušeností. Orientovat se ve složité problematice sociálního systému, zajistit svému blízkému kvalitní pomoc – to vše klade vysoké nároky na psychiku pečujících. Dalším významným problémem, jsou negativní sociální a ekonomické dopady – v důsledku odchodu ze zaměstnání dochází k nižším příjmům, ztráty soc. kontaktů nebo odborných znalostí, hrozí následně obtížný návrat na trh zpět práce.

I přes výše uvedené problémy se v oblasti rodinné péče problematika životní situace lidí pečujících doma o  osobu blízkou  (tzv. neformálních pečovatelů) objevuje poměrně nově. Právě proto jsme pro tyto osoby připravili projekt „Podpora neformální péče v Moravskoslezském kraji“.  Jeho cílem je poskytnout neformálně pečujícím prostor, ve kterém budou mít příležitost:

  • sdílet své problémy a popovídat si s osobami, které řeší obdobné situace,
  • získat potřebné informace či dovednosti, jak blízkým zajistit co nejlepší péči,
  • využít psychologickou pomoc a získat dovednosti, které pomohou „se z toho nezbláznit :-)“.
Uložit odkaz do záložek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *