2.2.2018

MOTIVAČNÍ DOPIS – OBSAH

Úvod aneb Proč píši?

Hned v úvodu dopisu přejděte k věci, vynechte zdvořilostní fráze – personalisté jsou zaneprázdněni a potřebují se hned dozvědět, proč se na ně obracíte. Specifikujte, jaká pozice vás zaujala. Nepište, že hledáte „jakoukoliv zajímavou pozici odpovídající vašim zkušenostem“. Personalista nemá čas ani chuť pro vás pozici vymýšlet.

Uveďte, odkud o dané pozici víte.

 

Proč Vás zaujala společnost

Možná Vám to přijde jako podlézání, ale je potřeba trošku polechtat ego firmy, zaměstnavatele nebo majitele. Ne moc okatě, ale přesto působivě. Každou firmu potěší, když jste je objevili i jinak, než díky inzerátu. Potěší je, když vyzdvihnete jejich činnost a třeba aktivity, na kterých se podílejí. Dáte jim tak najevo, že jste si o nich opravdu něco zjistili a to se cení.

 

Jádro sdělení aneb Proč jsem vhodný uchazeč?

Tato část je nejpodstatnější. Vysvětlete, proč právě vy jste tím pravým pro danou pozici; nevyjmenovávejte vše jako v resumé, uveďte spíše příklady pracovních dovedností a úspěchů. Vaše zkušenosti

Uvědomte si, že nikoho nezajímá, že jste nejlepší, nejkrásnější, nejhodnější. A i kdyby ano, tak to nemůžete Vy hodnotit. Firmy to musí posoudit sami podle toho, co jim napíšete.

V této části by neměly převládat pasáže z životopisu. To je nejčastější chyba všech motivačních dopisů. Je dobré napsat, co potencionálnímu zaměstnavateli nabízíte – prokažte znalost oboru či firmy, kde byste chtěli pracovat. Zmiňte znalost trhu a odborné problematiky nebo to, že máte síť kontaktů. Nastiňte svůj profesní záměr.

Zároveň nepopisujte Vaše vlastnosti: Jsem flexibilní, komunikativní, jsem týmový hráč…. Tomu už pomalu nikdo nevěří, protože to tam píšou naprosto všichni.

Vy se musíte odlišit! Musíte uvést perličky, které v životopisu nejsou. Zároveň uvést přesně Vaše praktické dovednosti a uvést na příkladech, kde jste to využili a že můžete tímto pomoct i firmě.

Při psaní se zaměřte na to, co vy můžete udělat pro firmu, než na to, co ona může nabídnout vám.

 

Závěr

Pamatujte na cíl průvodního dopisu: nezapomeňte požádat o pohovor. Napište, kdy a jak je možné vás kontaktovat. Pokud dopis posíláte poštou, vlastnoručně jej podepište.