7.2.2018

OSOBNÍ POHOVOR – CO SE OČEKÁVÁ

Včasný příchod

Naplánujte si cestu tak, abyste i v případě komplikací dorazili včas. Na recepci firmy byste měli být 5 minut před začátkem pohovoru. Nepodceňujte rozsáhlé kancelářské komplexy. Než dorazíte z centrální recepce do firemní, může uběhnout i 10 minut.

 

Základní znalosti o firmě

Co víte o naší společnosti a pozici, na kterou se hlásíte? Je to možná k nevíře, ale tato banální otázka pořád spoustě uchazečů způsobuje zrychlený tep. Zjistěte si proto ještě před pohovorem více než základní informace o firmě: historii, portfolio produktů, významné klienty, plány do budoucna a podobně. Pátrat můžete přímo na webu společnosti – v sekci O nás, ve výročních zprávách, tiskových zprávách a podobně.

 

Vhodné oblečení

Personalista si o uchazeči dělá obrázek už během prvních 30 vteřin, kdy zájemce  vezme za kliku, vejde do místnosti a řekne Dobrý den. Tedy dlouho předtím, než stihne promluvit o svých zkušenostech a dovednostech. Nepodceňujme tedy, co máme na sobě a jak vypadáme.

Muži

  • padnoucím oblekem nikdy nic nezkazí. Do méně formálních firem si mohou vzít klidně džíny – z tmavého denimu a neošoupané. Základem jsou kvalitní a čisté boty, hezká košile. Kromě oblečení je dobré věnovat čas i úpravě vlasů, obočí a nehtů, použít decentní parfém.

Ženy

  • mohou volit sukni i kalhoty. Odřené džíny se ale nehodí ani na pohovor do zcela neformální firmy. Boty by měly být přiměřeně elegantní, na podpatku nebo nízké, ale vždy uzavřené. V případě sukně jsou samozřejmostí punčochy. Alespoň lehké líčení dnes patří k bontonu, žena tím dává najevo, že je zvyklá o sebe pečovat. S vůni ani nánosem make-upu se to ale nesmí přehánět.

 

Slušné vychování

Před vstupem do místnosti vypněte mobil a vyplivněte žvýkačku. Usmívejte se, personalistovi a dalším lidem při pozdravu přátelsky podejte ruku (pozor na stisk ála leklá ryba nebo ála gladiátor). Neskákejte personalistovi do řeči – naopak jej nechte, ať určuje tempo pohovoru. Nebuďte žoviální, nesnažte se působit světácky nebo nadřazeně. Pozor, otázku finančního hodnocení na pohovoru vždy jako první otevírá personalista, nikoli uchazeč. Nepřikyvujte na všechno. Zásadním věcem se nedivte, příjemná překvapení však dávejte najevo. Při hovoru se úměrně dívejte do očí. Nesedejte si, pokud jste nebyli vyzváni, nemluvte příliš nahlas nebo rychle.

 

Buďte sví a přirození

Nehrajte si na nic lepšího, než jste – dobrý personalista Vás odhalí

 

Znejte svůj životopis a jeho detaily

Stává se často, že si lidé na pohovoru nejsou schopni vybavit informace o předchozích zaměstnáních, následně se do své prezentace natolik zamotají, že sami sebe znervózní. Skutečnost, že neznáte svůj životopis, může navíc u zaměstnavatelů vyvolat domněnku, že jste si životopis nepsali sami nebo že mlžíte či dokonce lžete.  Hlavní zásadou je říkat pravdu

 

Nenechte se znervóznit

Je docela běžné, že Vám nabídnou vodu nebo kávu – pokud jste příliš nervózní, raději si nic nedávejte.

 

Další doporučení:

  • I jedna sklenička alkoholu před pohovorem je nepřípustná.
  • Před pohovorem si odskočte, tělesná nepohoda by mohla zcela rozbít Vaši soustředěnost.
  • Během pohovoru nekuřte, ani když jste vyzváni.
  • Nenoste tmavé brýle.